Tylko zapisy w umowie o pracę chronią przed niekorzystną zmianą
Zmiana organizacji czasu pracy osoby, która pełni funkcję społecznego inspektora pracy, nie zawsze wymaga wręczenia wypowiedzenia zmieniającego. Nie przysługuje jej wówczas dodatek wyrównawczy, mimo obniżenia pensji.
- Pracownik zatrudniony w systemie czterobrygadowym pełni funkcję społecznego inspektora pracy. Organizacja czasu pracy nie została określona w jego umowie, a jedynie w regulaminie pracy obowiązującym w firmie. W następstwie reorganizacji, przesunęliśmy tego etatowca do pracy w systemie dwuzmianowym. Konsekwencją tej decyzji była redukcja jego wynagrodzenia (został pozbawiony dodatku za pracę w systemie czterobrygadowym). Podwładny domaga się wypłaty dodatku wyrównawczego. Twierdzi, że reorganizacja skutkująca obniżeniem jego pensji wymagała wręczenia mu wypowiedzenia zmieniającego i wypłaty dodatku wyrównawczego. Czy jego żądania są zasadne? – pyta czytelnik.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy w czasie trwania mandatu oraz w okresie 1 roku po jego wygaśnięciu, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające zakończenie z nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta