Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko zapisy w umowie o pracę chronią przed niekorzystną zmianą

28 listopada 2017 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Zmiana organizacji czasu pracy osoby, która pełni funkcję społecznego inspektora pracy, nie zawsze wymaga wręczenia wypowiedzenia zmieniającego. Nie przysługuje jej wówczas dodatek wyrównawczy, mimo obniżenia pensji.

- Pracownik zatrudniony w systemie czterobrygadowym pełni funkcję społecznego inspektora pracy. Organizacja czasu pracy nie została określona w jego umowie, a jedynie w regulaminie pracy obowiązującym w firmie. W następstwie reorganizacji, przesunęliśmy tego etatowca do pracy w systemie dwuzmianowym. Konsekwencją tej decyzji była redukcja jego wynagrodzenia (został pozbawiony dodatku za pracę w systemie czterobrygadowym). Podwładny domaga się wypłaty dodatku wyrównawczego. Twierdzi, że reorganizacja skutkująca obniżeniem jego pensji wymagała wręczenia mu wypowiedzenia zmieniającego i wypłaty dodatku wyrównawczego. Czy jego żądania są zasadne? – pyta czytelnik.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy w czasie trwania mandatu oraz w okresie 1 roku po jego wygaśnięciu, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające zakończenie z nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10914

Wydanie: 10914

Spis treści
Zamów abonament